Sıkça Sorular Sorular

Sıkça Sorulan Sorular


Alışverişlerinizde debit/banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Debit kartları ile yapılan alışverişlerin iadesinde para iadesinin hesabınıza geçmesi bankanıza bağlı olarak daha uzun sürebilir.

Kapıda ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Kredi kartı ve debit (banka) kartları ile alışveriş yapabilirsiniz.

Havale yoluyla ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Kredi kartı ve debit (banka) kartları ile alışveriş yapabilirsiniz.

Vermiş olduğunuz sipariş, satın aldığınız ürünün detay sayfasında belirtilen tarihte veya ortalama 10 gün içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. Siparişlerinizi, “Hesabım” bölümündeki “Siparişlerim“ sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer siparişiniz ‘Bekleme’ yada ‘Ödeme Bekliyor’  durumundaysa teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için lütfen sayfanın üstündeki “Siparişlerim“ bölümünden siparişinizin statüsünü kontrol edin. Yeni teslimat adresini iletmek için destek@lisanlimarka.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Eğer siparişiniz ‘Bekleme’ yada ‘Ödeme Bekliyor’  durumundaysa alıcı adını değiştirebilirsiniz. Bunun için lütfen sayfanın üstündeki “Siparişlerim“ bölümünden siparişinizin statüsünü kontrol edin. Yeni alıcı adını iletmek için destek@lisanlimarka.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Kargo firması adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz lisanslimarka.com’a iade edilir.

Şu anda yalnızca Türkiye sınırları içerisinde teslimat yapılmaktadır.

Resmi tatil günlerinde kargo firmaları teslimat yapmamaktadır.

Siparişiniz Kargo tarafından 09:00 – 18:00 olan mesai saatleri içerisinde (hafta içi ve Cumartesi) belirtmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilmektedir.